• امروز : سه شنبه - ۱۵ اسفند - ۱۴۰۲
6

سهم ۴۴۰ میلیارد تومانی مازندران از اعتبارات اشتغال مددجویان کمیته‌ امداد

  • کد خبر : 627
  • 16 نوامبر 2021 - 3:46
سهم ۴۴۰ میلیارد تومانی مازندران از اعتبارات اشتغال مددجویان کمیته‌ امداد

مدیرکل کمیته امداد امام خمینی(ره) گفت: میزان اعتبار برای اشتغال مدد جویان در امسال نسبت به پارسال ۲ برابر افزایش یافت.  به گزارش خبرگزاری تسنیم از مازندران، نهادهای دولتی حمایتی که به جهت کاهش فقر در جامعه، افراد کم‌برخوردار را تحت پوشش خود قرار می‌دهند، امروزه باتوجه به مشکلات اقتصادی حا‌کم و افزایش فاصله طبقاتی، […]

مدیرکل کمیته امداد امام خمینی(ره) گفت: میزان اعتبار برای اشتغال مدد جویان در امسال نسبت به پارسال ۲ برابر افزایش یافت.

 به گزارش خبرگزاری تسنیم از مازندران، نهادهای دولتی حمایتی که به جهت کاهش فقر در جامعه، افراد کم‌برخوردار را تحت پوشش خود قرار می‌دهند، امروزه باتوجه به مشکلات اقتصادی حا‌کم و افزایش فاصله طبقاتی، وظیفه سنگین‌تری در قبال جامعه هدف خود دارند. کمیته‌امداد امام خمینی(ره) که از بَدو تشکیل تا به امروز، توانسته خدمات قابل توجهی به اقشار محروم تحت پوشش خود ارائه دهد، درطی چند سال اخیر باتوجه به برخی سیاست‌ها، میزان تعامل با خیرین و افراد خیراندیش را به جهت کاهش بار محرومیت، افزایش داده است. همچنین با ارائه طرح‌های مختلف سعی در توانمندسازی افراد کم‌برخوردار داشته تا با تقویت روحیه خوداتکایی و همچنین حمایت مالی، پایداری اشتغال و توسعه اقتصادی را در آنان قوت بخشد.در مازندران، کمیته‌امداد توانسته رویکردهای جدیدی را با اعمال سیاست‌های توانمندسازی و کمک گرفتن از خیرین و مردم، پیاده‌سازی نماید و در ۸ ماهه نخست سال ۱۴۰۰ شاهد اقدامات و ارائه خدمات قابل توجهی براساس همین رویکردها، در استان بوده‌ایم.

حجت‌الاسلام بشیر عالیشاه مدیرکل کمیته‌ امداد امام(ره) مازندران در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم از دو برابر شدن اعتبار اشتغال کمیته امداد نسبت به سال گذشته خبر داد و گفت: باتوجه به سیاست‌های توانمندسازی در حوزه‌های مختلف،امسال میزان اعتبار برای اشتغال ۲ برابر نسبت به سال گذشته شد. سال قبل صد درصد اعتبارات اشتغال کمیته امداد را جذب کردیم.در بحث مسکن نیز ۱۳۰۰ مسکن درحال احداث داریم که ان‌شا‌ء‌الله تا پایان سال ۱۴۰۱ به پایان می‌رسانیم.

عالیشاه با بیان اینکه باتوجه به دوبرابری شدن اعتبارات در بخش اشتغال، بیش از ۱۱هزار خانواده بهره‌مند از وام اشتغال خواهند شد، اظهارداشت: سال قبل ۲۱۰ میلیارد تومان اعتبار در بخش اشتغال داشتیم که صد درصد جذب شد و امسال کل اعتبار اشتغال ما در استان ۴۴۰ میلیارد تومان است که بیش از ۱۱ هزار خانواده از وام اشتغال کمیته‌امداد، بهره‌مند خواهند شد.

این مسئول ضمن قدردانی از مجلس و نمایندگان، از ارتقاء مبلغ وام اشتغال خبر داد و افزود: سقف اعتبارات وام اشتغال نیز از ۵۰ میلیون تومان برای هر نفر به ۱۰۰ میلیون تومان، افزایش یافت. با عنایات مجلس شورای اسلامی، وام اشتغال ۶ هزار میلیارد به ۱۱ هزار میلیارد تومان ارتقاء پیدا کرد و سهم مازندران ۴۴۰ میلیارد تومان است.

مدیرکل کمیته امداد مازندران درمورد حوزه مشارکت‌های مردمی، بیان کرد: بیش از ۴۰۰هزار صندوق صدقات در استان داریم که از این صندوق‌های کوچک، متوسط و بزرگ تقریبا ماهی ۲ میلیارد تومان جمع‌آوری می‌شود و از ابتدای سال تاکنون ۱۶ میلیارد تومان جمع‌آوری کردیم که تماماً صرف هزینه‌های خانواده‌های امداد در همین استان شد.

عالیشاه با بیان اینکه سیاست راهبردی کمیته‌امداد، توانمندسازی و خروج افراد تحت پوشش از امداد است، تصریح کرد: باتوجه به شرایط معیشتی روز، در قالب تبصره ۱۴ خانواده‌هایی را تحت پوشش قرار دادیم اما فعلا ۷۹ تا ۸۰ هزار خانواده تحت پوشش از خدمات امداد استفاده می‌کنند و ماهی ۴۰ میلیارد تومان مستمری پرداخت می‌کنیم.

این مسئول نقش خیرین در پیشبرد اهداف کمیته‌امداد را مهم برشمرد و تصریح کرد: خیرین نقش بسیار مهمی در بحث احداث مسکن، اشتغال، معیشت و کمک‌های مومنانه دارند. بحث هم‌افزایی شکل گرفته است.امسال ۳۷۰ جهیزیه با طرح هم‌افزایی بین امداد و خیرین، به افراد داده شد که ۵۴۰ نفر نیز در نوبت دریافت جهیزیه قرار دارند.

عالیشاه مراکز نیکوکاری را کمیته امداد کوچک توصیف کرد و اظهارداشت: در مازندران ۴۰۰ مرکز نیکوکاری تاسیس کردیم و از ابتدای سال ۱۰۰ میلیارد تومان کمک کرده‌اند. در بحث کمک‌های مومنانه امسال یک میلیون و ۸۰۰ هزار غذای گرم و ۱۷۰هزار سبدغذایی با ارزش ۳۰۰ تا ۵۰۰ هزار تومان داده‌ایم‌‌.

وی افزود: در نذرواره سردار سلیمانی از ایام اربعین تا شهادت امام‌رضا(ع) ، روزی ۲۰هزار پُرس غذا دادیم و ۱۵ هزار سبدغذایی با ارزش ۳۰۰ تا ۵۰۰ هزار تومان با مشارکت سپاه، دفاتر کانون آستان قدس رضوی، کمیته‌امداد و مراکز نیکوکاری به خانواده‌های امداد، غیرامداد و نیازمندان در سطح مازندران اهدا شد.

مدیرکل کمیته‌امداد امام(ره) مازندران، باتوجه به شرایط کرونایی،درمورد چگونگی پرداخت صدقات الکترونیک، گفت: برگه‌های “کیوآر” را تنظیم و تهیه کردیم و این قابلیت را دارد که هر مازندرانی در هرنقطه، توسط گوشی همراه خود، صدقات را به کمیته‌امداد مازندران پرداخت کند.این کد را به همه مشترکین تقدیم می‌کنیم.  صدقات جمع‌آوری شده مازندران در تمام حوزه‌های حمایتی امداد استان، هزینه می‌شود.‌

در زمینه اجرایی کردن اهداف و سیاست‌های اداره‌کل استان، سوادکوه‌شمالی را می‌توان ازجمله شهرستان‌های موفق در این زمینه دانست که براساس رویکرد‌های جدید، اقدامات قابل توجهی را شاهد بودیم.علیرضا عابدی فیروزجایی رئیس کمیته امداد سوادکوه‌شمالی، درمورد اجرای رویکردهای امسال کمیته‌امداد و تقویت امور حمایتی و توانمندسازی، اظهارداشت: بر روی توانمندسازی واحدهای فرهنگی، حمایتی، درمانی، اشتغال و مسکن تمرکز کرده‌ایم تا مددجویان با توانمند شدن در این حوزه‌ها از چرخه حمایتی خارج شوند.نگاه ما این است که تحت پوشش دائم نداشته باشیم.خدمات نیز بعد استحقاق و نیازسنجی، ارائه می‌شود.

عابدی با بیان رویکردهای بودجه سال ۱۴۰۰، افزود: باتوجه به مشکلات اقتصادی، رویکرد اول بحث نیازهای معیشتی مددجویان است.رویکرد دوم توانمندسازی فکری، فرهنگی و اقتصادی با تاکید بر ایجاد اشتغال مطلوب و رفع مشکل مسکن، سوم مردمی نمودن امداد و واگذاری امور تصدی‌گری به مردم و رویکرد دیگر هم‌افزایی امداد و خیرین.

این مسئول توجه ویژه به مناطق محروم شهرستان را از برنامه‌های مهم امسال برشمرد و بیان کرد: ما ۵ دَهَک پایین جامعه را در نظر می‌گیریم. سه دهک اول به دلیل فقر مطلق از همه خدمات بهره‌مند می‌شوند اما دهک چهارم و پنجم، فقط یک نوع خدمت می‌دهیم، وام اشتغال یا مسکن .

عابدی فیروزجایی درمورد کمک‌های انجام شده در حوزه مشارکت در ۸ ماهه نخست سال ۱۴۰۰ در این شهرستان، تصریح کرد: در حوزه مشارکت ۴۹۵۰ مشترک صندوق صدقات داریم که تاکنون ۱۱۰ میلیون تومان امسال کمک کرده‌اند. تعداد ۱۵ مرکز خیریه در بخش‌های مختلف در نقاط مختلف شهری داریم.امسال از کل حوزه مشارکت مردمی ما ۸ میلیارد و ۳۰۰ میلیون تومان درآمد توسط خیرین داشتیم که بی‌نظیر بود‌.

رئیس کمیته‌امداد سوادکوه‌شمالی، راهبری شغلی را برای پایداری فعالیت افرادی که وام اشتغال دریافت می‌کنند، یکی از اهداف برشمرد و اظهارداشت:در بحث اشتغال تاکنون ۵ میلیارد و ۲۷۰ میلیون تومان تسهیلات به ۱۴۰ نفر پرداخت شده است.راهبری شغلی، تمرکز ما در اشتغال است و افراد برای ادامه فعالیت توسط راهبر، مدیریت می‌شوند. امسال در بخش مسکن محرومان نیز ۵۳ واحد در حال احداث داریم.

عابدی با بیان اینکه خیرین با سپرده‌گذاری در صندوق قرض‌الحسنه می‌توانند در دادن تسهیلات به مددجویان کمک کنند، اظهارداشت: صندوق قرض‌الحسنه بامجوز و زیر نظر بانک مرکزی و با پشتیبانی بانک ملی در کمیته امداد ساری شعبه و در شهرستان‌ها عاملیت دارد. حساب مددجویی و کارکنان در این صندوق است و تا مبلغ ۱۰ میلیون تومان تسهیلات، هیچ سودی نمی‌گیریم.بخش اعظم منابع توسط دولت و کمیته‌امداد و بخش دیگری توسط سپرده گذاری خیرین، تامین می‌شود. خیرین می‌توانند سپرده‌گذاری کرده و افراد واجد شرایط دریافت وام را معرفی کنند.

وی افزود: امسال ۸۴ نفر تسهیلات از این صندوق دریافت کرده‌اند.مبلغ ۹۷۵ میلیون تومان تسهیلات در بخش‌های مختلف، امسال پرداخت شده است.

عابدی درمورد خدمات ارائه شده در طرح اکرام ایتام و محسنین و همچنین کمک جهیزیه نوعروسان این شهرستان، گفت: تعداد ۱۸ یتیم و ۱۸۰ فرزند محسنین داریم که تعداد ۲۱۲۵ حامی، حمایت آنها را بر عهده دارند که از این تعداد حامی ۵ نفر در خارج از کشور هستند. ۳۲۶ دانش‌آموز و دانشجو تحت حمایت امداد در شهرستان داریم. با کمک خیران نیز مبلغ ۲۰ میلیون تومان به هر نوعروسی پرداخت می‌کنیم درحالی که نُرم پرداختی استان ۵ میلیون تومان است.

رئیس کمیته‌امداد سوادکوه شمالی توزیع اعتبارات را براساس عدالت دانسته و تصریح کرد: تمام مددجویان تحت پوشش را پالایش کرده و استحقاق آنان مجدد مورد بررسی قرار دادیم تا پول خیرین به نیازمندان واقعی برسد. اعتقاد داریم به همه ماهی ندهیم بلکه با توانمندسازی، مددجو وابسته به امداد نباشد و فقط افراد سالمند و بیماری که نمی‌توانند کاری انجام دهند، برای امداد باشند.

وی افزود: تعداد ۱۳۵۰ نفر تحت پوشش داشتیم که بعد پالایش ۱۲۰۶ خانوار تحت پوشش داریم. افراد جوان فاقد درآمد را وام اشتغال دادیم.بخشی هم از بیمه حقوق می‌گرفتند.

عابدی فیروزجایی درمورد طرح‌ تشویقی برای سرمایه‌گذاران و کارفرمایان در بخش کاریابی، بیان کرد: کارفرمایان می‌توانند با گرفتن نیرو از بین مددجویان کمیته‌امداد، وام ۱۰۰ میلیون تومانی با کارمزد ۴ درصد دریافت کنند و ۳ سال هم امداد بیمه آنها را پرداخت می‌کند. در مناطق روستایی بیمه و وام هردو اما در مناطق شهری بیمه یا تسهیلات ارائه می‌شود. تاکنون نیز ۵۰ نفر از این طرح استفاده کردند.

وی افزود: از خیرین و مردم سوادکوه شمالی تشکر می‌کنم که به کمیته‌امداد اعتماد کرده و کمک می‌کنند. کمک‌هایشان واقعا چشم‌گیر و بی‌نظیر است. از اصحاب رسانه نیز قدردانی میکنم.

امروزه افزایش فرهنگ کمک‌های خیریه نسبت به گذشته و مردم محوری را در بسیاری از حوزه‌ها شاهد هستیم. سیاست‌های نهادهای حمایتی به سمت و سویی پیش رفته که بستر مناسب برای ورود خیرین و کاهش نیازهای افراد کم‌برخوردار را فراهم کرده است. معیشت بیمار جامعه امروز، نیازمند تصویب طرح‌های بنیادین ریشه‌کنی فقر و توسعه اقتصادی است و همت بلند دولت در کاهش فاصله طبقاتی را می‌طلبد. کمیته‌امداد با کمک خیرین با اجرایی کردن بسیاری از طرح‌ها، می‌توانند نقش موثری در کاهش درد محرومان جامعه ایفا نمایند و بازوی توانمندی برای پیاده‌سازی برنامه‌های معیشتی اقشار کم درآمد باشند. امیدواریم شاهد ریشه‌کنی فقر اقتصادی و بهره‌مندی از ظرفیت‌ها در توسعه سایر بخش‌ها باشیم.‌

لینک کوتاه : https://sari24.ir/?p=627

برچسب ها

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.