• کد خبر : 302
  • تاریخ انتشار : 13 اکتبر 2020

معاون عمرانی استاندار مازندران با اشاره به رونق مهاجرت معکوس در روستاهای استان توسط جوانان روستایی، گفت: نباید روستاها را صرفا به عنوان ذخیره‌گاه مواد غذایی تلقی کرد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از ساری، مهدی رازجویان بعد از ظهر امروز در مراسم روز ملی روستا در استانداری با گرامی‌داشت روز ملی روستا و عشایر ، اظهار داشت: مازندران استانی بوده که ظرفیت عشایر و روستاییان آن نسبت به استان‌های دیگر از ضریب بیشتری برخوردار است. با توجه به اقدامات دولت در راستای مهاجرت معکوس امکانات مطلوب به روستاها گسیل یافته تا سکونت روستائیان در مناطقی که پایگاه زندگی و سکونت بودند منجر به مهاجرت آنان به شهرها نشود.

وی افزود: مهاجرت معکوس رونق را به روستاهای ما ارزانی داشته و نیروهای کار و تحصیلکرده به روستاهای خود آمدند و علم و اندوخته دانشگاهی خود را در تولید محصولات کشاورزی، دامپروری، پرورش ماهی، گل‌های زینتی و دارویی ارتقا دهند. این مهم جای بالندگی دارد و با توجه دولت می‌توانیم به صورت مدون گام‌های بعدی در این حوزه‌ها برداریم.

معاون استاندار مازندران با اشاره به اینکه تسهیلات کم بهره را به روستاییان ارائه تا زندگی در روستاها بیشتر توجه شود، تصریح کرد: توجه به روستاها در بخش آموزش و فرهنگ‌سازی تاثیرگذار بوده است و در قضیه ویروس کرونا خوشبختانه با این اقدامات انجام شده تعداد بیماران کرونایی در روستائیان کمتر از شهرها بوده است. بنابراین جای بسی خرسندی است که به درجه ای از بالندگی رسیدیم که یک روستایی فرهنگ زندگی روزمره خود را همطراز با یک شهروند قرار داده است.

رازجویان با بیان اینکه در سال‌های ماضی قریب به اتفاق روستاهای استان خاکی بوده و تردد بین روستاها بسیار سخت انجام می‌شد، افزود: به برکت نظام اسلامی و توجه دولت هم اکنون همه روستاهای بالای ۲۰ خانوار استان از راه‌های روستایی مناسب، شبکه انتقال توزیع آب و برق برخوردار است و ضریب نفوذ اینترنت و موبایل در روستاهای استان بسیار بالا است. ضریب گازرسانی روستاهای استان در سطح مطلوب بوده و به برکت خون شهدا و نظام مقدس جمهوری اسلامی این عطایا نصیب روستاییان شده است.

وی تاکید کرد: باید توجه شود که روستاهای ما صرفا ذخیره‌گاهی به جهت تولیدات کشاورزی نیست بلکه آداب و فرهنگ روستایی ما از پیشینه بالایی برخوردار است چرا که هنوز بسیاری از اماکن تاریخی و غارها و کند و کاوهایی که در قهر زمین صورت می‌گیرد در روستاهای استان بوده که می‌تواند گردشگری را در روستاها مضاعف کند. نباید روستاها را به عنوان ذخیره‌گاه مواد غذایی صرفا تلقی کنیم.

رازجویان بیان کرد: در مقوله آب‌بندان‌ها که در روستاها قرار دارند و فقط برای ذخیره‌گاه آب نباید استفاده شود و باید در کنار استفاده از آب بندان‌ها برای سازه‌های گردشگری نیز بهره‌گیری شود. اکنون در حوزه صنایع شیلاتی و تولید مواد پروتئینی توسط آب بندان‌ها توفیقاتی حاصل شده است.

وی با اشاره به اینکه توجه به بوم‌گردی سبب شد تا آداب و سنن روستاها در استان‌ مازندران تقویت شود، تصریح کرد: استفاده به بوم گردی سبب توجه ویژه روستائیان شده است. برای اینکه به مقوله اجتماعی روستاییان بیشتر توجه کنیم باید در روستاهای ما همچنان مراودات مردمی و تجمعات آنان ادامه داشته باشد.

در این مراسم از تعدادی از روستاییان و دهیاران نمونه استان تجلیل شد.

 

دیدگاه شما