• کد خبر : 289
  • تاریخ انتشار : 06 اکتبر 2020

رئیس اتاق بازرگانی مازندران با اشاره به پایین بودن ظرفیت صادرات در استان، گفت: ظرفیت حمل و نقل دریایی برای صادرات محصولات از بنادر مازندران تقویت شود.

به گزارش تسنیم از ساری، عبدالله مهاجر دارابی در نشست بررسی امکانات و ظرفیت‌های دریایی مازندران در حوزه صادرات با اشاره به اینکه اتاق بازرگانی مشاور سه قوه بوده و پیشنهادات خود را ارائه می‌دهد، اظهار داشت: بخش دریایی یک ظرفیت مهم صادراتی است، در این جنگ اقتصادی همه ما در بخش دولتی و خصوصی باید پل شویم که صادرات صورت بگیرد، ولی با بخشنامه‌های روز به روز و مختلف که نمی‌شود کار را پیش برد.

وی، ظرفیت بنادر مازندران را در حمل و نقل دریایی مهم دانست و افزود: سازمان بنادر و دریانوردی، کشتیرانی، گمرک، وزارت راه و شهرسازی، استانداری مازندران و سایر مجموعه‌های دخیل در حوزه زیرساختی صادرات باید برای بخش خصوصی که در این شرایط دشوار، جهاد اقتصادی دارد، راه تجارت را تسهیل کنند.

مهاجر با بیان اینکه حمل و نقل دریایی یکی از راه‌ها و ظرفیت‌های بی نظیری بوده که مازندران می‌تواند باتوجه به ارتباطات مناسب با کشورهای حوزه خزر، از آن بهترین استفاده را ببرد، بر ضرورت حمایت حداکثری مسئولان مربوطه در جهت رفع موانع زیرساختی تأکید کرد.

وی با اشاره به افزایش هزینه‌های حمل و نقل دریایی را پایین بیاوریم، خاطرنشان کرد: اکنون اگر صادراتی صورت می‌گیرد؛ هر صادر کننده ای با ظرفیت و توانمندی خود از هر طریقی که توانسته، انجام داده و حتی خسارت‌های را نیز متحمل شده است.

رئیس اتاق بازرگانی مازندران گفت: چیزی که سال گذشته به هر صورتی از استان خارج شده بین ۶۰۰ تا ۷۰۰ میلیون دلار بوده، اما براساس گزارش گمرک، آنچه از مجاری قانونی از استان صادر شده، ۲۷۰ میلیون دلار است. علت آنچه پیش آمده، نداشتن زیرساخت‌ها و امکانات و گرفتاری‌های دیگری است که داریم و یکی از آن‌ها در حوزه حمل و نقل است که اگر قیمت در این بخش واقعی شود، بسیاری از مشکلات رفع می‌شود.

مهاجر دارابی با اشاره به مشکلاتی که کشتیرانی خزر دارد و مشکلاتی که برای صادرکنندگان ایجاد کرده است، گفت: اگر کشتیرانی خزر ظرفیت حمل و نقلی ندارد اعلام کند، حرف بخش خصوصی این است که “صادرات” اصل است و نباید لحظه‌ای روی زمین بماند.

دیدگاه شما