• امروز : سه شنبه - ۱۵ اسفند - ۱۴۰۲
14

رکوردشکنی آزادکاران جوان مازندرانی در مسابقات قهرمانی جهان

  • کد خبر : 515
  • 20 آگوست 2021 - 8:51
رکوردشکنی آزادکاران جوان مازندرانی در مسابقات قهرمانی جهان

کشتی مازندران که همواره نقش اصلی افتخارآفرینی را برای ایران در میادین بین‌المللی دارد، در رقابت‌های جهانی جوانان روسیه با کسب هر پنج مدال طلای تیم ملی علاوه بر این که ایران را قهرمان این مسابقات کرد، رکورد کسب مدال‌های طلا در یک دوره از این مسابقات را به نام ایران ارتقا داد. به گزارش […]

کشتی مازندران که همواره نقش اصلی افتخارآفرینی را برای ایران در میادین بین‌المللی دارد، در رقابت‌های جهانی جوانان روسیه با کسب هر پنج مدال طلای تیم ملی علاوه بر این که ایران را قهرمان این مسابقات کرد، رکورد کسب مدال‌های طلا در یک دوره از این مسابقات را به نام ایران ارتقا داد.

به گزارش ایرنا، تیم ملی کشتی آزاد جوانان ایران در مسابقات قهرمانی جوانان جهان که طی سه روز اخیر در روسیه و به میزبانی شهر اوفا برگزار شد و شامگاه ۲۷ مرداد پایان یافت، توانست با درخشش کشتی‌گیران مازندرانی‌اش علاوه بر کسب عنوان قهرمانی، به رکوردی تاریخی دست یابد و پنج مدال طلا کسب کند که در تاریخ این مسابقات برای نخستین بار توسط یک تیم رقم خورد. رکورد قبلی کسب بیشترین مدال طلا در این مسابقات نیز متعلق به تیم ملی ایران بود که سال ۱۹۹۷ در مسابقات فنلاند ثبت شده بود.

تیم ایران علاوه بر پنج مدال کسب شده توسط کشتی‌گیران مازندرانی یک مدال نقره توسط مهدی حاجیلوییان و یک برنز توسط علیرضا عبداللهی نیز کسب کرد و با ۱۷۸ امتیاز بالاتر از روسیه و امریکا که به ترتیب ۱۴۲ و ۱۲۹ امتیاز کسب کرده بودند قهرمان جهان شد. نکته قابل توجه این عملکرد تیم ملی نیز کسب هر پنج مدال طلای ایران توسط کشتی‌گیران مازندرانی بود.

تیم ملی کشتی آزاد نوجوانان ایران در این مسابقات با ترکیب کامل ۱۰ نفره به مسابقات اعزام شده بود که ۶ نفر از کشتی‌گیران تیم ملی را مازندرانی‌ها تشکیل می‌دادند. رحمان عموزاد خلیلی از بهشهر در وزن ۶۱ کیلوگرم، حسن عبادی از ساری در وزن ۶۵ کیلوگرم، عرفان الهی از تنکابن در وزن ۷۰ کیلوگرم، محمد نخودی در ۷۹ کیلوگرم و امیرحسین فیروزپور در ۸۶ کیلوگرم هر دو از جویبار و علی اکبرپور در وزن ۱۲۵ کیلوگرم از بابل اعضای مازندرانی تیم ملی کشتی آزاد جوانان جهان بودند که حاصل حضورشان کسب پنج مدال طلا و یک مقام پنجمی برای تیم ملی بود. مصطفی میرعمادیان مربی سازنده مازندرانی کشتی هم در این مسابقات عضو کادر فنی بود.

رحمان عموزاد

در این مسابقات رحمان عموزاد آزادکار وزن ۶۱ کیلوگرم پس از استراحت در دور نخست رقابت‌ها با انجام چهار مسابقه و پیروزی مقتدرانه مقابل هر چهار حریف توانست مدال طلای رقابت‌ها را کسب کند. عموازد در دور دوم بارتوز سولتیس از لهستان را ۱۰ – ۰ شکست داد و سپس به مصاف ابوالفضل نصیرف از آذربایجان رفت و این حریف را نیز با نتیجه ۱۲ – ۲ از پیش رو برداشت. او در نیمه‌نهایی در حالی که ۱۰ – ۷ از حریف روس خود فئودور بالتویف پیش بود توانست این حریف را در وقت دوم با ضربه فنی از دور رقابت‌ها حذف کند و به دیدار فینال برسد. در فینال نیز با ارائه یک کشتی دقیق و حساب شده حریف هندی خود راویندر را با نتیجه ۹ – ۲ شکست داد و مقتدرانه مدال طلای مسابقات را کسب کرد.

رکوردشکنی آزادکاران جوان مازندرانی در مسابقات قهرمانی جهان
رحمان عموزاد – وزن ۶۱ کیلوگرم

سید حسن عبادی

کشتی‌گیر وزن ۶۵ کیلوگرم تیم ملی کشتی آزاد جوانان ایران نیز رقابت‌ها را با قرعه استراحت آغاز کرد. او در دور نخست ۱۲ – ۰ نوروا بوکاسا از کنگو را شکست داد و در مرجله یک چهارم نهایی نیز ۷ – ۳ مقابل آلین جیورجی اهل مولداوی پیروز شد. اما در نیمه نهایی رقابت را با نتیجه ۱۴ – ۸ به شامیل ممدوف از روسیه واگذار کرد و راهی دیدار رده‌بندی شد که در این مسابقه هم نتوانست مقابل حریف قزاقستانی خود پیروز شود و کشتی را ۸ – ۵ واگذار کرد و پنجم شد.

رکوردشکنی آزادکاران جوان مازندرانی در مسابقات قهرمانی جهان
سید حسن عبادی – ۶۵ کیلوگرم

عرفان الهی

کشتی‌گیر تنکابنی وزن ۷۰ کیلوگرم تیم ملی آزاد جوانان ایران در این مسابقات با انجام پنج کشتی با کیفیت توانست رقبایی از امریکا، کنگو، قزاقستان، مولداوی و آذ ربایجان را شکست دهد و روی سکوی نخست این وزن بایستد. الهی در نخستین کشتی ۸ – ۷ بریس آندونیان از آمریکا را شکست داد و در کشتی دوم با نتیجه ۱۲ – ۱ از جاسلی دیبو حریف اهل کنگو عبور کرد. در یک چهارم نهایی ۴ – ۰ بایورجانف از قزاقستان را شکست داد و در نیمه‌نهایی به مصاف استانیسلاو نواک از مولداوی رفت و با نتیجه ۸ – ۳ پیروز شد و به فینال راه یافت. الهی در فینال رقابتی حساس و کاملا نزدیک با حریف قدرتمند آذربایجانی خود جبرئی گادژیف داشت و در نهایت توانست ۶ – ۵ این حریف را شکست دهد و مدال طلا را کسب کند.

رکوردشکنی آزادکاران جوان مازندرانی در مسابقات قهرمانی جهان
عرفان الهی – ۷۰ کیلوگرم

محمد نخودی

محمد نخودی کشتی‌گیر جویباری وزن ۷۹ کیلوگرم نیز مانند رحمان عموزاد در دور نخست این مسابقات با قرعه استراحت مواجه شد. در دور دوم دانل واشینگتون از امریکا را ۶ – ۳ شکست داد و در یک چهارم نهایی توانست ریچارد شرودر آلمانی را با امتیاز عالی ۱۰ – ۰ از پیش رو بردارد. نخودی در نیمه‌نهایی با بالیان گوراو از هند سرشاخ شد و باز هم با نتیجه ۱۰ – ۰ پیروز از میدان بیرون آمد. او در فینال اشرف آشیروف از آذربایجان را ۷ – ۵ شکست داد و توانست سومین مدال طلای ایران را کسب کند.

رکوردشکنی آزادکاران جوان مازندرانی در مسابقات قهرمانی جهان
محمد نخودی – ۷۹ کیلوگرم

امیرحسین فیروزپور

دیگر کشتی‌گیر جویباری تیم ملی کشتی آزاد جوانان در مسابقات قهرمانی جهان روسیه امیرحسین فیروزپور بود که در وزن ۸۶ کیلوگرم روی تشک رفت و با پیروزی مقتدرانه در چهار دیدار صاحب مدال طلا شد. او پس از استراحت در دور نخست، در دور دوم رقابت‌ها جاشوا مورودیون آلمانی را را ۱۱ – ۶ شکست داد و به یک چهارم نهایی راه یافت. در این مرحله مقابل اسلام کاراتویف از روسیه قرار گرفت و توانست ۹ – ۴ این حریف روس را از پیش رو بردارد. او در نیمه‌نهایی به مصاف داویتی کوگواشویلی از گرجستان رفت و با نتیجه ۱۴ – ۴ توانست این حریف را نیز شکست دهد و فینالیست شود. در فینال نیز رحیم ماگامادوف از فرانسه را با امتیاز عالی ۱۰ – ۰ شکست داد و مدال طلا را از آن خود کرد.

رکوردشکنی آزادکاران جوان مازندرانی در مسابقات قهرمانی جهان
امیرحسین فیروزپور – ۸۶ کیلوگرم

علی اکبرپور

سنگین وزن تیم ملی کشتی آزاد جوانان ایران در این مسابقات علی‌ اکبرپور آزادکار اهل بابل بود که پنجمین مدال طلای تیم ملی را کسب کرد. او در دور نخست ۱۲ – ۲ حریف قرقیزستانی خود ارسلانبک توردوبکوف را شکست داد و در دور دوم به آندری بستایف از روسیه خورد که توانست او را نیز با نتیجه ۶ – ۳ از پیش رو بردارد. در مرحله نیمه‌نهایی دیداری سخت و نزدیک با ویات هندریکسون امریکایی داشت و موفق شد ۸ – ۵ این حریف را نیز شکست دهد. او در دیدار فینال به مصاف لیووا گئورگیان از ارمنستان رفت و در یک رقابت نزدیک و نفس‌گیر دیگر توانست ۴ – ۴ حریف خود را شکست دهد و مدال طلای مسابقات را کسب کند.

رکوردشکنی آزادکاران جوان مازندرانی در مسابقات قهرمانی جهان
علی اکرپور – ۱۲۵ کیلوگرم

پیام تبریک رئیس‌جمهوری

پس از کسب این قهرمانی حجت‌الاسلام سید ابراهیم رئیسی، رئیس‌جمهوری ایران با انتشار پیامی قهرمانی جوانان آزادکار ایران در مسابقات قهرمانی جهان را تبریک گفت. در این پیام آمده است:

«ورزشکاران غیور تیم ملی کشتی آزاد جوانان
از اینکه با اقتدار کامل پرچم پرافتخار ایران را به اهتزار درآوردید و با برافراشتن علم عزای حضرت اباعبدالله(ع) بر فراز سکوی قهرمانی، عشق و ارادت تان به امام حسین _علیه‌السلام_ را متجلی کردید، از شما صمیمانه سپاسگزارم.
خدا قوت»

مازندران ذخیره‌گاه کشتی کشور

رئیس هیئت کشتی مازندران قهرمانی تیم ملی ایران با درخشش آزادکاران جوان مازندرانی را نویدبخش آینده‌ای روشن‌تر برای کشتی مازندران بیان کرد و گفت: قهرمانی تیم‌کشتی آزاد ایران در مسابقات قهرمانی جوانان جهان ۲۰۲۱ روسیه با کسب ۵ مدال طلا توسط کشتی‌گیران استان مازندران، نشان داد که مازندران ذخیره‌گاه مهم کشتی کشور است و باید پیش از این به آن توجه شود.

عسگری محمدیان افزود: وجود کشتی‌گیران متعدد و درخشش عرفان الهی، رحمان عموزاد، محمد نخودی، امیرحسین‌فیروزپور و علی اکبرپور در آوردگاه جهانی روسیه، با همراهی مصطفی میرعمادیان به عنوان ‌نماینده بخش عظیمی از مربیان کاربلد کشتی مازندران، فصل نوینی را در کشتی ایران رقم خواهد زد.

وی اظهار کرد: اینجانب ضمن تسلیت تاسوعا و عاشورای حسینی و قدردانی از اعضای تیم ملی کشتی که پس از قهرمانی پرچم عزای اباعبدالله(ع) را به مناسبت این ایام در مراسم قهرمانی به اهتزاز در آوردند، به نمایندگی از جامعه ورزش استان مازندران، افتخارآفرینی کشتی‌گیران این استان در رقابت‌های جهانی را به جوانان، خانواده و مربیان کشتی‌گیران تبریک عرض کرده و امیدوارم با از بین رفتن ویروس کرونا، شاهد بروز استعدادهای دیگر کشتی این استان باشیم.

کشتی مازندران دو هفته پیش نیز در رقابت‌های المپیک توکیو توانست سه مدال شامل دو برنز و یک نقره از هفت مدال کسب شده کاروان ایران را کسب کند. کشتی‌گیران این استان در مجموع تا کنون به جز ده‌ها مدال رنگارنگ که در مسابقات بین‌المللی برای ایران به دست آوردند، ۱۳ مدال المپیکی شامل ۵ طلا، ۴ نقره و ۴ برنز برای ایران کسب کردند.

لینک کوتاه : http://sari24.ir/?p=515

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.