گفتگو با خانم ماه سلطان کاشی

خانم ماه سلطان کاشی کاندیدای دوره پنجم انتخابات شورای اسلامی شهر ساری است. گفتگوی ایشان با ساری24 را در ادامه می خوانید:
در ابتدا یک معرفی کلی از خود و سوابق کاری و تحصیلی و فعالیت های سیاسی اجتماعی خود بفرمایید.

ماه سلطان کاشی.52 سال در ساری سکونت دارم. از سال 59 از طریق اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانش آموزی و دانشجویی آن زمان وارد فضای سیاسی - اجتماعی شدم. با رویکرد فرهنگی-اجتماعی به حوزه انجمن‌های خیریه ورود پیداکرده و مدتی به‌عنوان مدیر انجمن همیاران سلامت و روان فعالیت داشتم  و همینطور به دلیل سابقه فعا لیت در حوزه اجتماعی مجری طرح توانمند سازی اجتماع محور  در بلوار کشاورز  منطقه غفاری بودم که فرصتی شد تا با ورود مسایل مناطق کمتر برخوردار   بیشتر با مسائل و چالش‌های شهر ساری آشنا و پیگیر رفع آن شوم. از سال 76 از طریق ستاد اقای خاتمی  وارد فضای انتخاباتی شده و مسئولیت کمیته بانوان استان مازندران را بر عهده گرفتم و این زمینه‌ی علاقه‌ی من برای ورود به حوزه زنان شد. بعد از چند سال به جمعیت زنان مسلمان نواندیش ورود پیداکرده و در حال حاضر دبیر جمعییت زنان نواندیش مسلمان مازندران  هستم. همچنین ریاست هیئت مدیره‌ی انجمن زنان توسعه وامید  مازندران که  در حوزه   فرهنگی و حقوقی و اجتماعی زنان فعال است با رویکرد تغییر در وضعیت حوزه زنان را بعهده دارم.


 انگیزه ی شما از کاندیدا شدن چیست و چه شد که برای حضور در این عرصه احساس تکلیف کردید؟

من به‌عنوان عضوی از جامعه‌ی زنان و به‌عنوان کسی که سال‌ها در حوزه زنان فعالیت داشتم متوجه شدم صدای نیمی از جمعیت جامعه شنیده نمی‌شود بنا براین احساس مسئولیت کرده تا به زنان و دختران شهرم بگویم شما هم می‌توانید در تصمیم‌گیری‌ها و تصمیم سازی‌های شهرتان دخالت داشته باشید. بنا براین با این رویکرد به عرصه انتخابات ورود پیدا کردم. ما 5 میلیون دانش‌آموخته زنان داریم،70% کرسی‌های دانشگاه را زنان به خود اختصاص داده‌اند اما همچنان میزان نرخ مشارکت زنان از سی سال پیش تاکنون سیزده و نیم درصد هست، با توجه به این رشد علمی و فرهنگی ،زنان که به این درجه از رشد و بینش رسیده اند   بایدبتوانند برای سرنوشت خود تصمیم‌گیری کنند. به عقیده من تا ما رفتار مطالبه گری نداشته باشیم تغییری در وضعیت جامعه زنان ایجاد کنیم...


نقاط قوت و ضعف شورای شهر فعلی را چه می دانید؟من به اسناد شورا و شهرداری دسترسی ندارم و نمی‌توانم قضاوت کنم؛  تر جیح میدهم در این مورد اظهار نظر قطعی نداشته باشم  .. اگر قرار باشد ارزیابی منطقی و منصفانه ای صورت بگیرد  معیار می تواند دو کارکرد اصلی شورا باشد  که بعد نظارتی و طرح و برنامه است  انچه تاکنون اذهان مردم را درگیر  کرده است  کارکرد نظارتی شوراست  که تا حدودی مغفول مانده است.......
به عقیده من، شورای شهر به‌عنوان یک‌نهاد مدنی بسیار مهم، می‌تواند بعد نظارتی داشته و در مصوب کردن طرح‌ها مصمم باشد. اگر شوراها در این دو بعد درست ورود پیدا کنند، می‌توانند نقشی سازنده در شورای شهر داشته باشند و در این صورت است که شهری توسعه‌یافته، رو به نشاط و نظم را خواهیم داشت.زمینه کاری شما در شورای شهر چه خواهد بود؟قطعا اگر مردم عزیز شهرم به بنده اعتما د کنند  بنده  علاقه مندم  عمده توانم را در بخش فرهنگی و اجتماعی شهر  متمرکز کنم  .  با توجه  به اینکه یکی از شاخص های اصلی توسعه یافتگی منابع انسانی اموزش دیده  میباشد . تلاش خواهد شد که از منابع  و امکانات تعریف شده در جهت ایجاد مراکز فرهنگی و خصوصا اموزش کار افرینی  با ایجاد مراکز اموزشی در ایجاد و راه اندازی مشاغل  جدید برای نسل جوان  از اهمیت ویژ های بر خودار خواهد بود چه بسا جوانان و زنان خلاق و مبتکر که علاقه مند به تولید و نواوری هستند اما اموزش لازم در این زمینه برای انها   به شکل فشرده و مدت زمان کوتاه فراهم نبوده...  پیشنهاد بنده ایجاد  مدرسه تعاون و کار افرینی است که شورای شهر میتواند در این زمینه پشتیبان و هدایت کننده باشد.


 چقدر برای مردم حق نظارت قائل هستید؟ چگونه این حق را ادا خواهید کرد؟بنده معتقدم اگر مردم  بعد از انتخابات به بعد نظارتی خود پایبند باشند و از مسولین  بخواهند سالانه یا دوره ای گزارش عملکرد خود را رسا نه ای کنند شاید بسیاری از مشکلاتی که هم اکنون  با ان مواجهیم را  نداشتیم بنا براین وظیفه مسولین پاسخگویی است و حق شهر وندان هم نظارت.


 کلام آخر :
بنده بعنوان یک خانم  از همشهریان محتر م ساروی میخواهم  با توجه به برنامه های کاندیدا های  شورا توجه کنند و به بهترین آن اقبال نشان دهند و قطعا زنان باید منادی حقوق زنان باشند تا نیمی از جمعیت جامعه صدای رساتری داشته باشند.
گالری تصاویر
فیلم